Puro İçmek Faydalı Mı?

GENEL 24 Ocak 2016

Puronun zararları aslında tipik olarak sigaranın zararları ile benzerlik gösteriyor. Tıpkı sigaradaki tütün gibi puronun içerisinde de tütün vardır. Bu tütün topraktan gelen bir takım ağır metalleri de içermektedir. Bu metaller, yanmayla birlikte duman olarak vücuda yayılır ve vücudu etkilemeye başlar.

Özellikle puronun zararları, belirli bir süre puro kullanımından sonra daha net ortaya çıkmaya başlar. Kalpte çarpıntı, solunum düzensizlikleri, formdan düşme, kendini devamlı yorgun hissetme gibi bir takım reaksiyonlar doğurur. 

Ancak bu reaksiyonlar, puronun gerçek zararları göz önüne alındığında komik kalır. Zira, puro içerdiği ağır metaller sebebiyle Akciğer kanseri riskini 6-7 kat arttırmaktadır. Tıpkı sigarada olduğu gibi puro da vücuda ciddi zararlar vermekte, solunum yolu enfeksiyonlarına, solunum yetmezliğine, kalp krizi riskinin 2-3 kat artmasına ve akciğer kanserine yakalanma riskine davetiye çıkarmaktadır.

Özetle puro, tiryakisi olunması ya da rutin bir alışkanlık haline getirilmesi durumunda, sigaradan çok daha zararlı bir tütün mamülüdür. Puronun zararları, en çok (tıpkı sigarada olduğu gibi) çocuk ve bebekleri etkilemektedir

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.