SAĞLIK

Reflü Nedir ve Ne İyi Gelir ?

Yemek borusu ile midenin birleşme noktasında bir kapak yer alır. Bu kapak ağza herhangi bir gıda alınıp yutkunulmadan açılmaz. Besinlerin mideye geçmesi için açılan bu kapağın yapısının bozulması sonucunda reflü oluşur.

En bilindik belirtisi ağza mide suyunun gelmesidir. Yemek borusu ile mide arasındaki kapağın yapısı ve çalışması bozulunca, sadece ağızdan mideye doğru olması gereken akış mideden ağza doğru olmaya da başlar. Bu durum olmaması gereken ve son derece rahatsız edici bir durumdur.

Reflünün diğer bilindik belirtileri midede şişkinlik, yanma, hazımsızlık; göğüste ağrı, yanma, basınç hissi gibi şikayetlerdir. Özellikle göğüste oluşan şikayetlerden dolayı reflü çoğu zaman kalp krizi şeklinde hissedilebilir. Bu rahatsızlıkları yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden bir doktora başvurmaları gerekir. Reflüye kesin teşhis endoskopi denilen bir test ile yapılır. Çok ince ve kameralı bir borunun ağızdan mideye kadar götürülmesi ile bu test kolayca yapılmaktadır.

Reflüden korunmak için, reflüyü oluşturan etkenlerden uzak durulmalıdır. Reflüyü oluşturan başlıca etkenler ise şunlardır:

  • Ağırlıklı olarak fast food ve asitli içeceklerle beslenmek
  • Domates, portakal, greyfurt gibi asit yükü fazla yiyecekleri çok fazla tüketmek
  • Baharatlı (özellikle acı baharatlı) gıdaları tüketmek
  • Alkol ve sigara
  • Yemekten kısa süre sonra uyku haline geçmek
  • Besinleri iyice çiğnemeden yutmaya çalışmak
  • Reflü olmuş kişilerin reflüden kurtulmaları için bu maddelere çok dikkat etmeleri gerekir. Reflü, önlemi alınmazsa ülsere ve hatta kansere dönüşebilen bir hastalıktır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı