SAĞLIK

Rota Virüsü Can Kaybına Yol Açıyor

Soğuk havalarla birlikte, gribal enfeksiyonların daha çok yayıldığı şu sıralar, çocuklara çok dikkat etmek gerektiğini uzmanlar uyarıyor.

Soğuk havaların en şiddetli geçtiği şu sıralar, soğuk algınlığı rahatsızlıklara neden olan virüslerin toplu alanlarda oldukça fazla olması, hem yetişkinleri hem de çocukları etkisi altına alabiliyor. Savunmasız olanlar ise soğuk algınlıklarını hemen alabiliyor.

Solunum yoluyla bulaşabiliyor

Son zamanlarda çocuklarda daha çok görülen ‘Rota virüsü’ 0-6 yaş arası çocuklarda görülebiliyor. Ebeveynlerin çocukların bu virüse kapılmaması için, toplu alanlara çıkan çocuğun kişisel bakımına özen göstermesi gerektiği vurgulanıyor. Daha çok kış aylarında sıklıkla görülen virüs, çocukların kreşte veya oyun parklarında birbirlerine bulaştırdıkları uzmanlar tarafından yapılan tespitler arasında yer alıyor. Anne ve babaların kış aylarda çocukların kişisel bakımına özen göstermeleri gerektiği söyleniyor. Rota virüsü bulaşan çocuk, aniden 40 dereceye yaklaşan ateşiyle ve ishal oluşuyla belirleyici olan belirtileri gösterebiliyor. Bunun dışında kusmanın da yer alabileceği söyleniyor. Bu tip durumlarda antibiyotik verilmemesi gerektiği gibi hemen hastanelere götürülmesi gerekiyor. Rota virüsü nedeniyle yılda 30 bin çocuğun hayatını kaybettiği bilinirken, her 293 çocuktan birinin bu virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği yapılan tespitler arasında yer alıyor.

Aşı ile tedavi ediliyor

Uzmanlar Rota virüsüne 0-6 yaş arasında her çocuğun kapıldığını söylüyor. Rota virüsünü kapan çocuğun bünyesi zayıf çocuklarda daha şiddetli rahatsızlıklara, daha yüksek ateş yükselmesine neden olabiliyor. Rota virüsüne karşı bağışıklık kazanabilmek için çocukların bol bol meyve yemesi gerektiğine vurgu yapan doktorlar, virüse kapılan çocuğun hastanede iğne olması gerektiği vurgulanıyor. Ülkemizde şiddetli ishal nedeniyle hayatını kaybeden çocukların sayısının oldukça düştüğü belirtilirken rota virüsünden dolayı ölen çocukların sayısında da ciddi bir düşüş olduğu belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı