GENEL

RÜZGAR ÇEŞİTLERİNDEN MELTEM RÜZGARLARI NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Meltem rüzgarları çeşitleri

indir

Rüzgarın çeşitleri vardır mesela unlardan bir tanesi meltem rüzgarlarıdır.

Meltem rüzgarları; kendi arasında dağ, deniz, kara ve vadi olarak çeşitlere ayrılır.

Dağ meltemi:Geceleyin oluşan meltem çeşididir. Geceleyin dağların tepesi güneşin batmasından itibaren soğumaya başlar bu soğumadan dolayı soğuk rüzgarlar oluşur. Bu rüzgarlarda dağdan vadi içine doğru eser işte buna dağ meltemi diyoruz.

Vadi meltemi: gündüz vakti oluşan meltem çeşididir. Gündüz dağların vadilere göre erken ısnmaya başlamasıyla dağlarda alçak basınç alanları oluşur. Vadilerin dağlara göre geç ısınmayabaşlaması bunun aksi durumudur. Yani vadilerde yüksekbasınç alanlarını oluşturur. Bu durumda rüzgarın tanımından anlayacağımız üzere yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru eser. Yani vadilerden dağlara doğrugündüz vakti esen rüzgara vadi meltemi diyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı