GÜNDEM

Saat Karmaşası Yaşandı Saat Kaç Sorusu Çığ Gibi Büyüyor

Saat karmaşası tüm Türkiye’de sabah saatlerinden itibaren sürüyor. Şuanda saat kaç, şimdi saat kaç gibi sorularla vatandaşlar Google ve diğer arama motorlarına soruyor.

Kış saati uygulamasının kalkmasıyla birlikte sistemin adapte olmamasından ötürü, Android, İphone, Windows ve Linux gibi büyük işletim sistemleri Doğu Avrupa kış saatine uyum sağlayabilmek için saatleri geri aldı. Sabahleyin Türkiye vatandaşları uyandıklarında saatlerinin bir saat geri alındığını gördü.

“Arama Motorlarına ve Sosyal Medya Hesaplarından Sordular”

Saatleri akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarda 1 saat geri alınan vatandaşlar, hayretler içerisinde saatin gerçekten kaç olduğunu öğrenmeye çalıştılar. Vatandaşlar saatin gerçekten kaç olduğunu öğrenmek için Google arama motoru, Yandex arama motoru ve Bing arama motoruna saat kaç sorusunu sordu. Gördükleri tabloda akıllı telefonlarının bir saat geri alındığını gören vatandaşlar gerçekten doğrumu diye şüphe ediyorlar.

“Saatlerin Geri Alınmasını Eleştirdiler”

Sosyal medya hesaplarından saatlerin geri alınmasını eleştiren kullanıcılar, #saatkaç, #şimdisaatkaç gibi taglarda paylaşımlarda bulunup hükümete isyan ettiler. Saatleri geri alınan vatandaşlar endişe içinde arkadaşlarına, dostlarına ve akrabalarına sms ile sordu.

Saatlerin kış saati mi, yaz saati mi olacağını merak eden vatandaşlara duyuru ağustos ayında açıklanan bilgiye göre saatler geri alınmayacak yani kış saatine geçiş yapılmayacak. Saatlerin geri alınmasına ilişkin kanun maddesi kaldırılmış olup, artık kış saati uygulamasının olmayacağı açıklanmıştı.

“Kış Saati Kaldırıldı”

Saatleri geri alınmış vatandaşların akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarında ki saatlerini manuel olarak kendilerinin ayarlaması gerekiyor. İnternet ortamından aldığı saat verisinin doğru olmayacağı, bu ayarı iptal etmeleri gerekiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı