GENELSAĞLIK

Sağlık Bakımından Arpa Ne İşe Yarar?

Arpa, bol nişastalı bir besindir. Yurdumuzda daha çok hayvan yemi olarak kullanılır. Kuzey ülkelerinin bazılarında arpa unundan ekmek de yapılır. Yalnız hazmı güçtür.

musda_bugday_ve_arpa_hasati_umit_verdi_h33635

Arpa, en çok, bira yapmak için kul­lanılır. Bira, çimlenmiş arpa, su ve şerbetçi otundan yapılır (Bk. Bira). Arpa çimlendikten sonra kuruyan arpada bol şeker vardır. Çünkü, ar­panın filizlenmeden önce içinde bu­lunan arpa nişastası filizlenmede şe­kere döner. Malt denen bu madde çok kuvvetli bir besleyicidir. Yemek yemeyen, zayıf çocuklara bir kuvvet ilâcı, iştah şurubu olarak verilir.

Sağlık Bakımından Arpa

Arpa sağlık bakımından faydalı bir bitkidir. Arpa, idrar söktürür. Evlerde arpayı mısır püskülü, ayrık kökü, kiraz sapı ve menekşe gibi da­ha başka birkaç bitkiyle karıştırıp çay gibi haşlarlar. Bu ilâçtan günde üç, dört kahve fincanı içilirse bol id­rar gelir. Bundan dolayı, arpa, idrar yolları, mesane (sidik torbası) ilti­haplarında, bu yollarda hâsıl olan taş ve kumlarda, erkeklerde prostat bezesinin büyümesinde, iltihapların­da kullanılır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı