takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

beylikdüzü escort bayan

SAĞLIK

Sanal Sağlık Hekimi

İnsanların, hayatları boyunca en çok dikkat ettikleri ilk üç şey ne diye sorulacak olursa bunlardan biri kesinlikle sağlık konusu. Kaliteli bir yaşam sürebilmek için bireyleri sağlıklı olabilmesi şart.

Sağlık nasıl sağlanır?

Sağlıklı kalabilmek ve bozulan sağlığı düzeltebilmek pek çok farklı etken ile sağlanabilir. Bazı hastalıklar kalıtsal olabilmekte iken çoğu hastalık sonradan meydana gelmektedir. Sonradan meydana gelen hastalıklar için önlem alınırsa kişiler korunabilir.

Sağlıklı bir yaşam için ise bazı temel noktalar vardır. Bunlardan belki de en önemlisi beslenmedir. Kişiler yedikleri, içtikleri şeylere dikkat etmelidir. Düzensiz ve sağlıksız beslenme sağlığa zarar verir. Şeker, tuz gibi maddelerin fazla kullanımı zararlıdır. Aşırı karbonhidrat ve hatta aşırı protein yine zararlıdır. Uzmanlara göre yenilen şeylerin yanı sıra yemek yenilecek saatler de önemlidir. Kişilerin uyumadan hemen önce yemek yemesi tavsiye edilmemektedir. Meyve ve sebze tüketimi ısrarla vurgulanmaktadır.

Sağlığı korumak için bir başka temel nokta ise spordur. Genel vücut sağlığını korumak için egzersiz yapmak oldukça faydalıdır. Uzmanlar bir kişinin günlük 10 bin adım atmasını önermektedir. Hareketsiz yaşam, başta kalp olmak üzere vücut sağlığı için zararlıdır.

Alkol, uyuşturucu, sigara, nargile gibi maddeler vücudun kimyasını bozmaktadır. Bunlar hem fizyolojik hem psikolojik sağlığı olumsuz etkiler.

Sanal Sağlık Hekimi

Sağlığı korumak için bilgi sahibi olmak şarttır. Bunun için günümüzde belki de en iyi kaynak internet siteleridir. Adeta bir sanal sağlık hekimi olan bu mecralarda her türlü gıda için kişiler istedikleri bilgiyi elde edebilmektedir. Beslenme, cilt sağlığı, aile sağlığı, kanser hastalıkları, hamilelik süreci, diş sağlığı gibi bir çok konuda sınırsız bilgiler artık rahatlıkla elde edilebilmektedir. Örneğin bir kadın “lohusallık dönemi sıkıntıları” şeklindeki bir bilgiye artık kolayca elde edebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı