GENEL

ŞEHİRLERDE SIK SIK KARŞILAŞTIĞIMIZ KIRKAYAKLAR TEHLİKELİ Mİ?

Evlerde ve bahçelik yerlerde çok görülen, solucana benzer eklemli, çok ayaklı küçük bir hayvandır. Vü­cudu yassı ve birçok parçalardan ku­rulu olan kırkayakların başı, böcek­lerde olduğu gibi, gövdeden ayrıdır ve üzerinde iki duyarga vardır. So­luma ve başkalaşmaları tıpkı böcek­ler gibidir. Hayvana adını veren ayakları, 15-25 çift arasında değişir. Ayak çiftleri hep tek sayılıdır: 15,17, ya da 19 çift gibi. Vücudunun her par­çasında iki ayak vardır. Kırkayaklar yumurtadan çoğalır. Yavrular, yu­murtadan çıkışlarında yedi çift ayak­lıdır, hayvan büyüdükçe diğer ayak­ları da çıkar.

kırkayak (4)

Kırkayakların rengi sarımsıdan koyu toprak rengine kadar değişir. 1 cm ’den 25 cm ye kadar değişik boyda olanları vardır. Karada yaşar­lar ve her yerde yürüyebilirler. Bazı cinsleri deniz kıyılarında, kumsalda ve kayaların diplerinde yaşar.

kırkayak (1)

Kırkayaklar genel olarak çift ge­zer, nemli ve küflü yerleri çok sever­ler. Yuvaları taşların ve çürümüş dal ve odun parçalarının altındadır; gün­düzleri burada barınırlar. Yemek bul­mak için geceleri dışarıya çıkıp, du­yargalarıyla yollarını bularak dola­şırlar. Görüşleri zayıftır, bazılarının gözleri de yoktur. Çürümüş bitkileri ve bazı küçük böcek ve sinekleri yi­yerek beslenirler.

kırkayak (2)

Zehirli kırkayaklar, sümüklüböcek gübreböceği, tespihböceği ve diğer bazı bitki böceklerini zehirleyip ye­dikleri için bahçeye faydalı olurlar Fakat zehirli olmayanlar, çürümüş bitkiler ile, bitkilerin yumuşak kök­lerini yediklerinden bahçelere büyük zarar verirler. Bunların öldürülme­si için çeşitli ilâçlar vardır.

kırkayak (3)

Zehirli Kırkayaklar

Kırkayakların zehirli ve zehir­siz olmak üzere başlıca iki cinsi var­dır. Zehirli olanlar daha büyük ve renkleri daha koyudur. Zehir çene­lerinin alt, kısmındadır. İnsanı çok ender olarak sokarlar. Zaten zehir­leri ağır değildir ve insanda arının sokuşundan daha az ağrı ve şişlik yapar. Bununla birlikte bazı durum­larda, alerjik bünyeli kimselerde kırkayak zehrinin ağrılı şişliklere yol açtığı da görülmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı