POLİTİKA

Selahattin Demirtaş: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hakaret Etmedim”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ‘nin hapisteki iki eşbaşkanından biri olan Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmediğini söyleyerek, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hakaretten yargılanmasını istedi.

Yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile bağlantılı olduğu iddia edilen cezaevinde bulunan HDP Eşbaşkanı Demirtaş, 8 Ağustos’ta “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla savcılara verdiği yanıtta Demirtaş, Erdoğan’ı hedef almadığını söyledi ancak MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı hakkındaki sözlerini hatırlattı.

Demirtaş, Bahçeli’nin 1 Kasım seçimlerinden önceki kampanya konuşmalarını ve daha sonra MHP ile iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi arasındaki işbirliğine atıfta bulunarak “Cumhurbaşkanına hem hırsız diyorsun, hem de hırsız dediğin kişinin Saray’ında zevki sefa sürüyorsun”

AKP, MHP ile ortak çalışarak bugün Erdoğan’ı üstün güçler haline getirecek olan büyük bir anayasa değişikliği hakkında bilgilendirdi.

“Cumhurbaşkanı’nın avukatının neden dava açtığını anlayamıyorum. “Devlet Bahçeli’nin avukatı suç duyurusunda bulunsaydı bir anlamı olurdu. Doğrudan cumhurbaşkanına hitaben kullandığım tek cümle söz konusu değil. Sadece Devlet Bahçeli’ye kendi sözünü hatırlattım”  diyen Demirtaş, “Nitekim Devlet Bahçeli seçim kampanyası boyunca Cumhurbaşkanı’na hırsız deyip durdu.” dedi.

Demirtaş, “Bahçeli, yasaya göre Cumhurbaşkanı’na hırsız deme hakkına sahip mi?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte 10 milletvekili, terör örgütü listesinde olan PKK ile bağlantılı oldukları için tutukludur. Milletvekilleri geçtiğimiz 4 Kasım günü tutuklanmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı