SAĞLIK

Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir ?

Sevgili hanımlar ve beyler bu yazımızda sigaranın insan sağlığına olan zararlarından bahsedelim. Sigara tüm vücut sağlığını çok kötü bir şekilde etkilediği gibi, cilt üzerinde de çok fazla olumsuz etkilere sahiptir. Cilde zarar vererek yaşlanmayı hızlandırır. Cildiniz kısa süre içinde solgun ve halsiz bir görünüme kavuşur. Cilt kusurları daha kolay ortaya çıkar ve gözle görülür biçimde bir fark görülür. Sigara içen insanlar içmeyen insanlara oranla çok daha hızlı yaşlanır. Ciltleri daha kolay kırışır ve yaşlanır.

Cilt kusurları her geçen gün artar. Akne ve sivilce gibi cilt kusurlarına daha da sık rastlanır. Sigara cilt kanserine dahi yol açabilir. Sigara içen insanlar da kansere yakalanma oranı içmeyen kişilere göre kat kat fazladır. Bu nedenle cilde olan olumsuz etkilerinden biri de cilt kanserini tetiklemesidir. Ayrıca cildin erken yaşlanmasını ve cildin sarkmasını da büyük oranda etkiler.

Sigaranın cilt üzerinde bir çok zararı vardır. Bunlardan bir diğeri de cildin kurumasına neden olmasıdır. Cildiniz daha solgun görünür ve sigara içmeyen kişilere oranla daha halsiz görünür. Cildiniz zaman içinde yıpranır ve ileriki yaşlarda sigara içmeyen kişilere oranla daha hızlı sarkar. Bu da erken yaşlanmanıza sebep olur. Cildin sarkması, akne sivilce gibi kusurların oluşması, ciltte kuruluk hissi sigaranın cilde verdiği zararlardan sadece birkaçıdır. Sizde sigarayı bırakarak cildinize çok büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı