EĞİTİM

Sınav Kaygısı Yaşayan Çocuk ve Gençlere Öneriler

Bu sınavda başarısız olursam aileme ne söyleyeceğim?

-Bu sınav benim bütün geleceğimi etkileyecek!

-Sınavda soruları yetiştiremeyeceğim!

-Arkadaşlarım sınavdan yüksek puan alırken, ben açıkta kalacağım!

-Ailemi hayal kırıklığına uğratacağım!

Gençlerin zihninde birer sinyal olarak yanıp sönen tüm bu düşünceler var olan kaygı düzeylerini daha da arttırmaktadır…

Sınava bu düşünceler eşliğinde giren bir öğrenci sınav esnasında dikkatinde bölünmeler yaşayabilir. Çünkü zihninde bir yandan çözmeye çalıştığı sorulara cevap ararken diğer yandan kaygı sinyalleri zihninde yanıp sönmektedir. Bu sinyallerin bazı yansımaları da bedende oluşur. Kaygının bedendeki yansımalarından olan kalp çarpıntısı, nefesteki değişim (kısa, kesik kesik, tutuluyormuş hissi), ellerde titreme gençlerin sınav esnasında yüksek performans göstermesini engeller. Çünkü bedendeki bu olumsuz değişimler kişinin zihnindeki düşünceler ile doğrudan bağlantılıdır ve kaygıyı daha çok tetikler.

Sınav Kaygısı yaşayan gençlere birkaç öneri:

*Sınavın ilk dakikaları genelde kaygı düzeyi daha yüksektir bu nedenle gencin kendine güvendiği dersin sorularından başlaması önerilir. Soruları yapabildiğini görmesi sınav esnasında kendine olan güvenini daha çok arttıracaktır.

*Bedenimizdeki rahatlık zihnimizdeki düşüncelere doğrudan etki yapar bu nedenle sınav esnasında kalp çarpıntısı, ellerde titreme vs. hissettiğinde gencin rahatlatıcı etki yaratacak bir nefes egzersizi yapması önerilir. Burada nefes egzersizi yapmanın vakit kaybı olduğunu düşünmemekte fayda var çünkü heyecanlı bir şekilde çözmeye çalışacağınız soruyu biraz daha sakin kafa ile daha kısa sürede çözmek mümkündür.

*Sınavdan önceki gün sorulara bakmak yerine gence iyi gelebilecek bir aktivite yapması önerilir. Örneğin; spora gitmek, tiyatro izlemek…

EMDR psikoterapi tekniği kullanılarak gençlerin yaşadığı sınav kaygısı kısa sürede çözümlenmektedir. Gençlerin önceki sınav performanslarından yola çıkılarak şu an düşünüldüğünde hala yüksek kaygı uyandıran geçmiş sınav anıları belirlenir ve beyine çift yönlü uyarım verilerek kişinin kaygı düzeyi üzerinde çalışmalar yapılır. Kaygısını tetikleyen anılar ve yaşantılar ile ilgili çalışmalar tamamlandıktan sonra gencin kendi var olan performansını göstermesi beklenir. Bu nedenle düzenli çalıştığı halde sınavlarda sık sık buna benzer olumsuz sinyaller ile baş etmeye çalışan bir genç, çok geç olmadan bir Psikolog tan destek almalıdır.

Psikolog/Psikoterapist
Aile Danışmanı
Ayçin EKMEKÇİ ÖZGÜR

Etiketler
Daha Fazla Göster

Eda Özbay

Biz; Psikolog, Koç ve İnsan Kaynakları alanlarında uzman ve mesleklerini severek yapan, güncel bilimsel gelişmeleri takip eden dinamik bir ekibiz. Bireysel ve ilişkisel yaşantılara farklı bakış açısı kazandıran, yargıdan uzak, empatiye açık, kişisel gelişime farkındalık kazandıran bilimsel yöntemleri benimsedik. Danışanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere işinde uzman bir ekiple zarar vermeden, çözüm odaklı yaklaşımlarla çalışmayı prensip edindik. İster kurum olun ister birey… Ne zaman ki sınırlarınızı zorlamak istersiniz, o zaman engel gibi gördükleriniz sınırlarınızı genişletmek için size araç olmaya adaydır. Adel ekibi olarak; bu engelleri fark ettiğiniz, engellerinizi donanımınıza çevirdiğiniz ve bazen keyifli bazen zorlu olacak olan bu süreçte yanınızdayız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı