BİLGİ

Soya sosu nasıl yapılır?

Soya sosu nasıl yapılır?

Soya sosu, soya fasulyesi ile yapılır. Aynı zamanda bazı kişilerin bilmediği şey soya sosunun soya fasulyesi dışında buğdaydan da yapıldığıdır. Soya fasulyesi yapılırken soya fasulyesi kadar buğday kullanılır.

Soya sosu yapımında yapılan ilk işlem, tarlalardan toplanan soya fasulyesinin işlenmesidir. Soya fasulyesi sert bir maddedir. Bu yüzden ilk işlem bu sert maddenin yumuşatılmasıdır. Yumuşatma işlemi fırınlarda gerçekleşir. Yumuşatma işleminden sonra soya fasulyesi sert bir halden lapa kıvamına gelir. Lapa haline gelen soya fasulyesine yine fırınlarda kavrulan, ezilen buğday eklenir. Eklenen buğdayın miktarı yine soya fasulyesi miktarı kadardır. Daha sonra elde edilen karışım mayalanır. Mayalanan bu karışım depolara konulur. Bu depolarda 17 hafta bekletilir. Çıkartılan karışım artık neredeyse hazırdır. Bu karışma özel karışımlar, tuz, su eklenir. Soya sosu artık hazırdır.

Soya sosu en çok Asya kıtasında tüketilir. Özellikle Japonya’da bir birey bir yılda 8-10 litreye kadar soya sosu tüketebilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı