EĞİTİM

Staja Başlama Sınavına Nasıl Başvurulur?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) olmak isteyen adayların korkulu rüyası, ilk adım olan Staja Başlama Sınavı yılda 3 sefer Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TURMOB) eliyle Türkiye Eğitim Setleri Merkezi (TESMER) tarafından yapılıyor.

Odayla iletişim önemli

SMMM olmak isteyen adayların bu sınava girmesi için öncelikle ikametgah adreslerini muhakkak bulundukları şehre almaları gerekmektedir. İkametgah adreslerini aldıktan sonra adayların, bulundukları şehrin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nı keşfedip, odayla iletişim halinde olmalıdır. Odadan gerekli evraklar listesini ve Staj Başlatma Sınavı için gereken sınav ücretini ve dosya bedellerini güncel olarak öğrenmesi gerekmektedir.

Bu makalede cevaplarınızı bulabileceğiniz sorular

SMMM olmak isteyen adayların işlerini kolaylaştırmak ve işlemlere başlamadan önce bir ön fikir almak isteyenler için editörlerimizden birinin bu deneyimini paylaşmasını istedik. Sizler için hazırladığımız bu yazının içerisinde şu soruların cevaplarını bulabileceksiniz:

SMMM nasıl olunur?

SMMM olmak için ne yapmak gerekir?

Staja Başlama Sınavına nasıl kaydolunur?

Staja Başlama Sınavı için gereken evraklar?

SMMM odasında dosya açmak için gereken evraklar nelerdir?

Yukarıda bahsi geçen soruların cevaplarını bu yazının sonunda öğrenmiş olacaksınız. Staja Başlama Sınavının baraj puanının şimdilik 60 olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Sırada neler var görelim.

SMMM Odasına Staja Başlama Sınavı için kayıt yaptırmak yani dosya açtırmak için bazı önemli evraklar gerekmektedir. Bu evraklar aşağıda sıralandığı şekildedir:

  1. Sınava başvuru formu, bu formu TESMER’in sitesine kayıt olarak online bir şekilde doldurmanızın ardından yazıcıdan çıktı almanız gerekmektedir. Bu konuda odanız ile iletişimde olursanız gerekli bilgileri ve desteği sunacaktır.
  2. Odanızdan alacağınız staj başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurup tekrar odanıza vermelisiniz.
  3. Kimlik kartı fotokopisi (nüfus cüzdanı), kimliğinizin üzerinde güncel fotoğrafınızın olması sizi hiçbir alanda uğraştırmayacaktır.
  4. Adliye’den veya E-devlet üzerinden alınmış bir adli sicil kayıt örneği. Bu sicil kaydınızı gösteren evrağın resmi kuruma verilmek üzere alındığını gösteren bir ibareye yer verilmesine özen gösteriniz.
  5. En az 4 yıllık üniversite bitirdiğinizi gösteren diplomanız yada geçici mezuniyet belgenizin asılları.
  6. Belirtilen bu diploma yada geçici mezuniyet belgesi asıllarını herhangi bir noter dairesine giderek tasdik ettirmeniz gerekmektedir. Noterde yatıracağınız harç bedeline ilişkin dekontunuzu da saklayınız.
  7. Son altı ay içerisinde çektirdiğiniz 3 adet fotoğraf,
  8. Odanızdan alıp dolduracağınız taahhütname
  9. Sınava başvuru ve dosya bedelini yatırdığınıza dair dekontunuz, online olarak yatırılan bedeller içinde bir çıktı alınmalıdır.

Sayılan bu belgelerin eksiksiz bir şekilde odanıza teslim edilmesi halinde adınıza oda tarafından bir dosya açılacaktır. SMMM olmak için ilk adımı atmış olacaksınız.

Bulunduğunuz şehirdeki SMMM Odası ile mutlaka iletişimde olun. Odanıza yukarıda bahsedilen belgelerin eksik ve ya tam olup olmadığını kontrol ettirin. Yada güncel gerekli evrak listesini isteyin.

SMMM Odalarının genel merkezi tarafından sınav yönetmeliğine ilişkin bilgiler bazen yenilenebiliyor. Yeni evraklar da istenebilir. Bu yüzden odanızla iletişim halinde olmanızı önemle duyururuz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı