POLİTİKA

Türkiye Geneli 92 Dernek Kapatıldı

Türkiye genelinde düzenlenen operasyonlarla birçok derneğin kapısı mühürlenerek faaliyetleri durduruldu.

PKK, FETÖ, DHKP-C ve DEAŞ örgütleriyle bağlantılı olduğu düşünülen toplamda 94 derneğin faaliyeti durduruldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada milli güvenliğe tehdit oluşturduğu düşünülen derneklerin kapatıldığı açıklandı. PKK bağlandılı olduğu düşünülen 26 derneğin valilikçe faaliyetinin durdurulduğu bildirilirken, DHKP-C bağlantılı olduğu tespit edilen 3 dernek, FETÖ bağlantılı olduğu düşünülen 42 dernek, DEAŞ bağlantılı olduğu tespit edilen 4 derneğin kapatıldığı, valiliklerce faaliyetlerinin durdurulduğu açıklandı.

Kapatılan bu derneklerin bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Türkiye genelinde 20 il kapsamında yer aldığı belirtilirken, OHAL kanunun 11. maddesi kapsamında kamu düzeninin korunması amacıyla güvenlik tehdidi oluşturdukları gerekçesiyle faaliyetlerinin valiliklerce durdurulduğu açıklandı.

Dernekler hakkında yapılan incelemelerin devam ettiği belirtilen bakanlık açıklamasında, terör örgütleriyle irtibatlı tüm kişi ve kuruluşlarla mücadele edileceği bakanlığın açıklamaları arasında yer alıyor. Öte yandan bakanlık hangi örgüte ait kaç derneğin kapatıldığına ilişkin sayılar açıkladı. FETÖ bağlantılı dernek sayısının daha çok olduğu belirtilen sayılar arasında yer alıyor.

FETÖ’ye ait 42 dernek kapatıldı

FETÖ’ye ait 42 derneğin kapatıldığı yer alan açıklamada, PKK bağlantılı 26 derneğin kapatıldığı, DHKP-C bağlantılı 3, İŞİD bağlantılı ise toplamda 4 derneğin Türkiye genelinde 20 il içerisinde Valilikler tarafından kapatıldığı açıklandı.

Daha önce de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 2 farklı tarihlerde yapılan operasyonlarla 1108 tane FETÖ bağlantılı olan dernek, kapatılmış diğer örgütlere aitte yüzlerce derneğin kapatıldığı açıklanmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı