Türkiye’nin Musul Operasyonlarına Katılmadığı Açıklandı

GÜNDEM 24 Ekim 2016

Irak Hükümeti’nin Türkiye’yi, Musul  operasyonunda istemediğini belirttiği ama Türkiye’nin ısrarla katılmak istediği Musul operasyonuna, peşmerge tarafının da istekli olduğu dile getirilmiş ancak Irak ordusu tarafından yalanlandı.

Irak Hükümeti tarafından gelen ilk açıklamalara göre Türkiye’nin Musul operasyonunda istenmediği ve hiçbir birliğinin bu operasyonlarda yer almadığı dile getirildi. Yapılan açıklamada Barzani tarafının da Türkiye’nin bu operasyonlardan yer almasını istemediği belirtildi.

“Operasyona Katıldığı İddiaları Yalandır”

Irak’ın Ortak Operasyonlar Sözcüsü Yahya Resul’ün açıklamasına göre, “Türk ordusunun Ninovayı kurtarma operasyonuna katıldığı iddiaları yalandır, doğru değil. Bu güçler hiçbir şekilde operasyona katılmayacaklar” dedi. 

Türkiye’nin Başika’da bulunan ve Irak hükümetinin ayrılmasını istediği Türk topçusunun, peşmergenin talebi üzerine Musul operasyonunda yer aldığı yönündeki haberler Irak Ordusu tarafından yalanlandı. Irak Ordusu’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Musul operasyonunda yer aldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığı belirtildi. Irak Ordusu’nun müşterek harekât merkezi sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, operasyonlara hiçbir Türk unsurunun dâhil olmadığı ifade edildi.

Musul’un doğusundaki Başika askeri kampı, Ankara ve Bağdat arasında son krize neden olurken, Irak hükümeti bölgedeki Türk askeri varlığını “işgalci” ilan ederek, bölgeden çıkmasını talep etmişti. En son Türkiye’nin Başika’da eğittiği Sünni güçlerin sorumlusu eski Musul Valisi Esil Nuceyfi hakkında Türkiye’ye yardım ettiği gerekçesiyle Irak mahkemeleri tarafından tutuklama kararı çıkarıldı.

Reuters haber ajansı da, Musul hakkında yaptığı haberde Musul operasyonun kanlı geçeceğine işaret ederek, hem maddi hem manevi olarak bir çok kayba yol açacağı söylenmişti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.