GENEL

TÜTÜN DÜNYAYA NASIL YAYILDI? TÜTÜNÜN TARİHÇESİ NASILDIR?

Tütün Nasıl Yayıldı?

Tütünün anayurdu Amerika’dır. Amerika yerlilerinin kullandığı tü­tünü İspanyollar ilk önce görüp XVI. Yüzyıl başlarında Avrupa’ya getirmişler, ‘’Her derde deva bir ilâç’’ olarak tanıtmışlardır. Tütünün Avrupa’da keyif verici bir madde olarak kullanılması Jean Nicot adın­da bir Fransızın öncülüğü ile olmuş­sa da, daha önce 1520’de Fransisco Fernandez adında bir İspanyol’u da unutmamak gerekir. Fernandez, Cadiz’de çubukla tütün içerken papaz­lar görmüş, büyü yaptığı sanılarak mahkemeye verilmiş, güç bela ölüm­den kurtularak 50 altın ödemeye mahkûm edilmişti.

images (24)

1560’da Fransa’nın Portekiz elçisi Jean Nicot, İspanyol, Portekiz gemicilerinden öğrendiği bu keyif verici bitkiyi Fransa sarayına getirmiş, tü­tün içmek, enfiye çekmek o tarihten sonra Avrupa’da hızla yayılmıştır.

Ondan önce tütün, ilâç olarak kul­lanılmış, yaralara ekilmiş, eczacılar tütünü bazı ilâçlara katmışlardır. Tütünün keyif verici maddesine, da­ha doğrusu, zehirine de, bunu ilk ta­nıtan Jean Nicot’un adından dola­yı nicotine (nikotin) denilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı