TÜTÜNÜN NE DERECE SAĞLIĞA ZARARI VARDIR? TÜTÜNÜN SAĞLIĞA ZARARLARI

SAĞLIK 20 Ağustos 2014

Sağlık Bakımından Tütün

hayatpedi tütün

Tütünde bulunan nikotin yakıcı, keskin kokulu, önce renksiz, havada esmerleşen pek zehirli bir sıvıdır. Yapraklardaki nikotin %1’den %8’e kadar değişir. Türk tütünlerinde ço­ğunlukla %l,3 – %l,5 kadar nikotin vardır. Bu miktar Virginia tütünle­rinde %2 kadardır.

Nikotinin ne şiddetli bir zehir ol­duğu birçok denemelerle gösteril­miştir.

Bir köpeğin diline iki damla ko­nulsun, hayvan kalp ve sinir siste­mi felciyle birkaç dakika içinde ölür. Kaza ile fazla tütün yutmakla, bağır­sak kurtlarına karşı yapılan lavman­larla zehirlenmeler olabilir. Bu ze­hirlenmelerde boğaz yanması, mi­de ağrısı, fazla tükürük, bulantı ve kusmalar, nefes darlığı, baygınlık ve halsizlik duyulur. Çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrıları artar, titreşim­li sarsıntılar olur. Komaya giren hasta pek kurtulmaz. Kusturma, mi­de yıkamaları, kuvvetli çay, vücu­dun ısıtılması gibi tedbirler başarı­lı olursa hasta kurtulabilir. Bu bir­den zehirlenmeler kronik zehirlen­melere göre azdır.

Kronik zehirlenmeler çok sigara içenlerde, enfiye çekenlerde, tütün çiğneyenlerde, bir de tütün işçisin­de olabilir. Bunlar yalnız nikotinden ileri gelmez, tütünün yanmasından ortaya çıkan piriditi, krezol, karbon oksidi gibi cisimler de zehirlidir.

Tütün tiryakiliği morfinomanlık gibidir. Şiddetli ihtiyaç hissi doğu­rur. Tütünü kesilen bir kimse bir sü­re düşünmede, çalışmada zorluk çe­ker, baş ağrısından şikâyet eder. Pek sinirli, alıngan olur.

NOT: https://www.facebook.com/hayatpedi sayfamızı beğenin ve son makalelerimizden haberdar olun.

Bilgiyi kendinize hizmeti bize bırakın…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.