GENEL

TÜTÜNÜN VE SİGARANIN BAŞLICA ZARARLARI NELERDİR?

Tütünün Başlıca Zararları

Tütünden ilerigelen bozuklukları şöyle özetleyebiliriz:

  • Solunumda: Nefes darlığı, İaren- jit (ses borusu iltihabı), farenjit (yutak iltihabı) astma…
  • Sindirimde: Hazımsızlık, iştah­sızlık, kabız, ishal.
  • Gözlerde: Gece körlüğü (tavuk­karası) pek önemli, çok raslanan bir belirtidir. Göz sinirleri iltihapla­rı, körelmeleri, çeşitli göz âfetleri de görülür.
  • Sinirlerde: Baş ağrısı, unutkan­lık, titremeler.
  • Kalp ve damarlarda: Göğüs önünde kalp anjini, göğüs kemiği arkasında anjin ağrıları, damar sertliği, aralıklı topallama. Eski frengililerde kansere çevirebilen ya­nak ve dil yaraları görülebilir.
  • Sempatik ve parasempatik si­nirlerden hangisi daha zayıfsa, bun­lardan hangisi daha önce bir bozuk­luğa uğramışsa, nikotinin etkisi onun üzerinde daha şiddetli olur. Bundan dolayıdır ki, tütünün zara­rı birbirine benzemeyen şekiller gös­terir. Mesela tansiyonu düşük olan­ların tansiyonunu daha da düşürür, yüksek olanlarınkini büsbütün ar­tırır.
  • Tütünün kanser yaptığı da birçok deneylerle ileri sürülmüştür.

images (22)

Tütünün özellikleri kimya yoluyla da elde edilmiş, bunun tabii tütüne göre yarı yarıya zehirli olduğu anla­şılmıştır. Tütünün, özellikle nikoti­nin etkileri çeşitli denemelerde incelenmiştir. Bilindiği gibi, irade­mize bağlı olmayan sempatik ve pa­rasempatik sinir sistemi vardır; bunlara bitkisel sistem de denir. Bu sinirler görevli ol­dukları organlara gitmeden önce bir düğümde toplanırlar, sinirlerin deva­mı düğümlerden sonra ikinci grup lifler halinde uzanır.

tütün hayatpedi 3

 

Nikotin, gelen sinirlerin düğümlere olan bağlantı yerlerini önce uyarır, sonra felce uğ­ratır. Birbirine zıt görünen birçok olayı, bu mekanizmayla izah edebi­liriz. Nikotin ayrıca karın ve göğüs içi damarlarını da önce kasar, son­ra, miktarı yeterse, bu damarları felce uğratır. Beyin damarları kasıl­maz, sadece gevşer. Kasılmaların sebebi, tütünün böbreküstü bezini etkileyerek adrenalin çıkarmasıdır. Böylece, bir insanın tansiyonu 1,5-2 derece artar. Tiryakilerde bu etki, alışma dolayısıyla, daha azdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı