UNICEF “İdlib’de Okula Saldırı 22 Çocuk 6 Öğretmen Öldü”

GÜNDEM 27 Ekim 2016

Uluslar arası Kuruluş UNICEF, İdlib’te okula düzenlenen sadırıda 22 çocuğun ve 6 öğretmenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Saldırının savaş suçu olabileceğine dikkat çekti.

“Kasıtlı Yapıldıysa Savaş Suçudur”

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) açıklama yaptı. Açıklamasında Suriye’ye bağlı İdlib kentinde bir okula bomba atılarak arda arda tekrarladığını dile getirdi. Olayın sonucunda 22 çocuk ve 6 öğretmenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Anthony Lake UNICEF direktörü, bu durumun kasıtlı olarak meydana gelmesi halinde savaş suçu olacağını bildirdi. O sözleri şöyle “Çok büyük bir trajedi. Kabul edilecek gibi değil. Eğer kasıtlı yapıldıysa bu olay savaş suçudur” diyerek tepkisini dile getirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib yakınlarındaki yerleşim yerlerinden Hass’a toplamda altı hava saldırısının yapıldığını kaydetti. Gözlemevi, saldırıları ya Suriye ordusuna ait uçakların ya da Rus jetlerinin düzenlediğin ve toplamda 35 sivilin yaşamını yitirdiğini aktardı. 

Rusya’nın Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Vitaly Çurkin, İdlib’de okulun vurulmasıyla ilgili olarak “Korkunç bir şey. Tek kelimeyle korkunç. Umarım bizim ilgimiz yoktur” yanıtını verdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.