takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

beylikdüzü escort bayan

KADINSAĞLIK

Vajinismus tedavisi ve vajinismusa sorununa çözüm

Vajinismus sorunu yaşayan pek çok çift bu sorunu yaşayanın sadece kendileri olduğunu ve bunun bir çözümü olmadığını düşünür. Halbuki vajinismus toplumda sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğudur. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de her 10 kadından 1’inde vajinismus görülmektedir. Vajinismus çözümsüz değildir ve tedavisi olan bir cinsel işlev bozukluğudur. En büyük sorunlardan biri yardım almayı ertelemektir…

Vajinismus, kadının cinsel birlikteliği sırasında yaşadığı kaygı, korku nedeniyle vajinasının kontrol edilebilir üçte birlik kısmının istemsiz olarak kasılması sonucunda ağrı, acı hissederek, cinsel birliktelikten kaçınmasıdır. Vajinismusta kasılan kaslar penisin vajinaya girişini önler ve tüm vücutta kasılmalar ile ağrı meydana getirebilir. Bu kasılmalar, söz konusu vajinismus olduğunda tamamen istem dışıdır. Genellikle ilk cinsel deneyim sırasında ortaya çıkar ve çiftlerin çoğu aylarca, hatta yıllarca evli oldukları halde cinsel birleşme yaşayamazlar.

Vajinismusun nedenlerine bakıldığında, cinsellik konusunda yeterli bilgi ve deneyimin olmaması, suçluluk, ayıp, günah duyguları, yanlış cinsel inançlar, abartılı-olumsuz deneyim beklentilerinin yarattığı korku ve kaygıların önemli yer tuttuğu görülür.

Vajinismus yaşayan kadın ‘’bu sefer mutlaka olacak’’ diye kendini hazırladığı halde, o an geldiğinde panik atak benzeri bir kaygı yaşayarak, bacaklarını kapar, eşini iter ve vajinası kasılır, hatta bu kasılmayı tüm bedeninde hisseder. Sanki bilinci açık olduğu halde kontrolünü kaybetmiş gibidir ve eşini itmeyi, kasılmayı durduramaz. Bu sorunu yaşayan kadın, ‘‘herkesin kolayca yaptığı şeyi’’ kendisinin yapamadığını düşünür ve kendisini eksik, suçlu hisseder. Diğer yandan eşi de kendisini reddedilmiş hisseder. Yeterince sevilmediğini, hatta durumun kendi yetersizliğinden kaynaklandığını düşünerek kırgınlık ve öfke hissedebilir. Bu nedenle vajinismus sadece kadının değil, çiftin sorunudur. Cinsel terapiye her ikisinin birlikte katılması ve sorunu sahiplenerek üstesinden gelmeleri önemlidir.

Vajinismusta tedavi yöntemi cinsel terapidir. Cinsel terapi programı duygusal ve fiziksel teknikleri içerir. Öncelikle çiftin cinsellik, cinsel organların yapıları, kızlık zarı, vajina yapısı hakkında bilgilendirilmesi ve yanlış inançların, olumsuz beklentilerin değiştirilmesi gerekir. Bundan sonra duygular üzerinde çalışmalar yapmak gerekir. Çünkü duygular ifade edildiğinde acı verici olmaktan çıkarlar. Daha sonra eşlere aşk oyunları adı altında ödevler verilir. Bu ödevler arasında, gevşeme ve nefes egzersizleri, bedeni tanıma ve kabul etme, istemsiz kasılan vajina kasları üzerinde kontrol sağlama, hazza odaklanma, parmak egzersizleri gibi aşamaları içermektedir. Ancak her cinsel ve psikolojik sorunda olduğu gibi vajinismusta da cinsel terapi çifte ve onların durumlarına uygun şekilde bireyselleştirilir.

Cinsellik ruhun ve bedenin paylaşılması, dokunarak haz alıp, haz verebilme sanatıdır. Cinsellik karşılıklı istek, sevgi, hoşgörü ve güven ile yaşandığında ağrı ya da acı hissetmek psikolojik olarak mümkün değildir.

Unutmayın! Vajinismus ertelenmemesi gereken önemli bir cinsel ilişki sorunudur. Bu nedenle en kısa zamanda bir cinsel terapistten destek alarak kısa sürede bu sorunu aşabilirsiniz.

Uzm. Klinik Psikolog Nilgün Hasan Dereköy

Etiketler
Daha Fazla Göster

Eda Özbay

Biz; Psikolog, Koç ve İnsan Kaynakları alanlarında uzman ve mesleklerini severek yapan, güncel bilimsel gelişmeleri takip eden dinamik bir ekibiz. Bireysel ve ilişkisel yaşantılara farklı bakış açısı kazandıran, yargıdan uzak, empatiye açık, kişisel gelişime farkındalık kazandıran bilimsel yöntemleri benimsedik. Danışanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere işinde uzman bir ekiple zarar vermeden, çözüm odaklı yaklaşımlarla çalışmayı prensip edindik. İster kurum olun ister birey… Ne zaman ki sınırlarınızı zorlamak istersiniz, o zaman engel gibi gördükleriniz sınırlarınızı genişletmek için size araç olmaya adaydır. Adel ekibi olarak; bu engelleri fark ettiğiniz, engellerinizi donanımınıza çevirdiğiniz ve bazen keyifli bazen zorlu olacak olan bu süreçte yanınızdayız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı