SAĞLIK

VÜCUDUMUZDAKİ AĞRILARIN SEBEPLERİ NEDİR

Kulunç: Vücudumuzda bir bölgeye sapla­nan kas (adale) sancısıdır; daha çok boyun tutulması anlamına kul­lanılır. Sırt kuluncu, akciğer hastalıklarından ayrı olarak, sırttaki kaslarda duyu­lan sancılardır.

Kulunç kramptan ayrı bir nitelik taşır (Bk. Kramp). Soğuk algınlığı, romatizma kuluncun başlıca sebep­leridir; damlaya, şeker hastalığına elverişli olan bünyelerde de kulunç çok görülür.

Kulunçta hasta başını sağa, sola çevirmede zorluk çeker: önce ince bir sızı duyar, sonra şiddetli bir san­cı başlar. Ağrıyan bölgeye elle de do­kunulamaz.

Kulunçların, neden ileri geldikle­rine göre, çeşitli tedavi şekilleri vardır. Bu arada, daha çok romatizma ile ilgili olduğu için, ağrı kesici ilâç­lar, kalsiyum, B, C vitaminleri kul­lanılır. Işın tedavileri de faydalı so­nuçlar verir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı