KADIN

Yemen’de Kadın Aktivisti Cinayeti

Kadın cinayetlerinin çokça yaşandığı Yemen’de kadın özgürlüklerini savunmak için çaba gösteren aktivist, faili meçhul bir cinayet kurban gitti. Kadın aktivist taiz şehrinde suikast düzenlenerek öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin sıkça yaşandığı ve kadın haklarının en çok çiğnendiği Ortadoğu ülkesi Yemen’de kadınlara yardım etmeye çalışan yardım gönüllüsü aktivisti kadın hakları savunucusu, yapılan bir suikast ile hayatını kaybetti. Sol Haber’in haberine göre Suikastin Taiz şehrinde vahşice gerçekleştirildiği öğrenildi. Kadınların okur yazar olarak kendilerini yetiştirmelerini isteyen Amat Al Aleem El Asbahi, kadınların okuma yazma becerilerini geliştirmelerinde yardımcı olurken onların özgür birer insan olarak yaşamalarını istiyordu. Kadın savunucusu aktivist 25 Aralık günü hayatını kaybettiği açıklandı. 2 motosikletle üzerine gelen katiller tarafından suikaste kurban gitti.

Kadınların erkeklerin olduğu yerde çalışma yürütemeyeceği fetva

Arabistan’da din büyüklerinin yayınladıkları fetvalar ile ülkenin bir anda bazı toplumsal kurallarının değişebildiği söylenirken, geçtiğimiz Eylül ayında din adamı olan Abdullah El Odaini’nin yayınladığı bildiride, cinsiyetçi bir yaklaşım sergileyerek kadınların erkeklerle birlikte aynı ortamda çalışamayacağını söylemişti. Kadın ve erkek aktivistlerin bir arada yürütemeyeceği çalışmalar neticesinde halkın yobazlaşması isteniyor. Kadın  ve erkek aktivistlerin toplumda bireylerin toplumsal haklarını cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yürütmesini bu tür bir fetva engellemişti.

Din adamı Abdullah El Odaini’nin böyle bir fetva yayınladıktan sonra Amat Al Aleem El Asbahi’nin suikaste kurban gitmesi, böyle bir fetvanın yayınlanmasıyla alakalı olabileceği düşünülüyor. Ülke geçtiğimiz 2016 yılında bir çok aktivistin çalışmasına ortam sunamamıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı