POLİTİKA

Yeni Sistemin adı Başkanlık Değil Cumhurbaşkanlığı Sistemi Olacak

Başbakan Binali Yıldırım gündemde olan başkanlık seçimleriyle ilgili değerlendirmede bulundu. Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı sistemi olduğunu savundu.

“Başkanlık Sistemi Değil Cumhurbaşkanlığı Sistemi”

Başkan Binali Yıldırım, yaptığı değerlendirmelerde halk arasında “başkanlık sistemi” olarak konuşulan yeni sistemin “Cumhurbaşkanlığı sistemi” olduğunu savunarak değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı sistemi olduğunu vurgulayan değerlendirmesinde yeni cumhurbaşkanlığı sisteminde kanun tasarısını cumhurbaşkanının vermediğini savunarak, cumhurbaşkanının yetkilerinin artacağı yönündeki açıklamalara yeni boyut kazandırdı. Yeni sisteme göre bunun böyle olmayacağı anlaşıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı değerlendirmede yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde kanunların teklif şeklinde verileceğini savundu. Başbakan Binali Yıldırım, değerlendirmesinde halkın seçilmişlerinin bu teklifleri vereceğini ifade etti. Milletvekillerinin yeni sistemde rolünün geniş bir şekilde olacağı anlaşıldı. Başbakan, sadece bütçe kanunu teklifinin cumhurbaşkanlığı tarafından verildiğini savunarak onunla ilgili kararname çıkarma yetkisinin bulunduğunu vurguladı.

“Önümüzdeki Hafta Meclise Sunulacak”

Bütün bu taslağın içerisinde 12 madde hakkında geniş çaplı görüşmelerde olduklarını belirten Yıldırım, meclis başkanlığına ne zaman sunulacağına ilişkin soruya ise; ilk işin meclise sunulması olduğunu ve önümüzdeki hafta içinde sunacaklarını belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı