SAĞLIK

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir ?

Yer elması hakkında bilinmesi gereken ilk bilgi; yer elmasının elma gibi bir meyve değil, patates ve turp gibi bir sebze olduğudur. Toprağın altında yetişen bu sebzenin en bilinen faydaları şunlardır:

  • Vitamin ve mineral deposu olan yer elmasının kalorisi oldukça düşüktür. Kalorisinin düşük olmasına karşın da oldukça liflidir. Bu özellikleri sayesinde diyet listelerinin vazgeçilmez besini olmuştur. Diyet döneminde olanlara rendelenip salatalarına eklenmesi önerilir.
  • Düşük kalori ve yüksek lifli olması, bireyleri uzun süre tok tutmasını sağlar. Kan şekerini aniden yükseltip, indirmez ki bu sayede sadece diyet yapanlar için değil şeker hastası olanlar için de çok iyi bir besin kaynağı olmaktadır.
  • Yer elmasının bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisi de vardır. Metabolizmayı hızlandırarak dışkılamayı kolaylaştıran yer elması, kabızlığı önleyerek hemoroit hastalarını da iyileştirmektedir.
  • Bunların yanı sıra yer elmasının en bilindik bir diğer faydası da cilt ve saç sağlığına çok iyi gelmesidir. İçerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde bu etkiyi sağlayan yer elmasının haşlanıp lapası çıkarılır ve saç diplerine veya yüze sürülürse etkisi kısa sürede fark edilecektir. Saçlarda parlaklık ve ciltte pürüzsüzlük sağlayacaktır.
  • Yer elması B ve C vitaminleri ile demir minerali bakımından son derece zengindir. Özellikle kış aylarında zayıflayan bağışıklık sisteminin tekrar güçlenmesinde yer elması tüketmek faydalı olacaktır.
    Öksürük krizlerinin kesilmesinde ve balgam atmada yer elması tüketmek oldukça etkili olacaktır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı