Yurt Genelinde Kar Yağacak

YAŞAM 27 Aralık 2016

Aralık ayının son günlerini yaşarken havaların birden kendini soğutması ve beraberinde kar getireceği uyarılar arasında yer alıyor.

Kar yağışının çeşitli bölgelerde daha çok kırsal alanlarda etkisini göstereceği, bunun yanında bazı şehirlerde de şiddetli görüleceği tahminler arasında yer alıyor. Uzmanlar bugün için Antalya, Mersin, Kahramanmaraş, Adana, Karaman, Konya, İstanbul için uyarılarda bulundu. Yurt Genelinde kendini gösterecek kar yağışı 900 rakımdan yüksek kesimler için şiddetli kar beklentisinin olduğu dile getirildi. Kar yağışının Perşembe günü başlayacağı ve 3 gün boyunca şiddetli yağacağı tahminler arasında yer alıyor.

Hava sıcaklıklarının normalin altına düşeceği belirtilen hava tahmininde, Ora Akdeniz ve Karadeniz olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun yer yer batısı Siirt ve Bingöl çevresinin şiddetli kar yağışına maruz kalacağı tahmin ediliyor. Karadeniz’in batısı ve Marmara Bölgesinin doğu kesiminde de şiddetli yağmur bekleniyor.

Kar yağışı uyarısının Akdeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi (Kahramanmaraş)’ta yüksek kesimlerde 900 metre de n sonraki kısımlarda şiddetle hissedileceği tahmin ediliyor. Uyarılar arasında yoğun kar yağışı nedeniyle yolların kapanacağı bekleniyor. Buzlanma ve don nedeniyle bölgede ulaşımın ciddi bir şekilde etkileneceği yer alan tahminler arasında.

İstanbullulara yapılan uyarı ise Perşembe günü ciddi bir kar yağışının olacağı yönünde yer alıyor. İstanbul’da yaşayan vatandaşlarının don nedeniyle dikkatli olmaları söylenirken, araç kullanan vatandaşların ise zincir takmadan yola çıkılmaması gerektiği söyleniyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.