BİLGİ

Zeytinyağı, insan bedeni adına gerekli olan “E Vitamini” kaynağı

Akdeniz tarzı beslenmenin mühim bir parçası olan zeytinyağını özel kılan bünyesinde bulunan tekli doymamış yağ asitleri, E vitamini ve fenolik bileşenlerdir. Tekli doymamış yağ asiti içeriği yüksek olan yağlar, sıhhatli beslenme adına en çok tercih edilen yağlardır, zira bir yandan kötü kolesterolü (LDL) aşağı çekerken başka yandan da iyi (HDL) kolesterolü yükseltirler. E vitamini ve fenolik bileşenler ise çok kuvvetli antioksidan özelliklere sahiptirler

Zeytinyağı, insan bedeni adına gerekli olan “E Vitamini” kaynağı ve meyve suyu gibi natürel tüketilebilen tek yağ olma özelliği ile kendisine has renk, koku, tat ve aRomasıyla beslenmede çok mühim bir konuma sahiptir.

Zeytinyağının düzenli olarak tüketilmesi durumunda başta “kanser” olmak üzere şeker ve tansiyon gibi birtakım hastalık tehlikesini azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, sindirim sistemi, kemik yapısı, beyin ve sinir dokuları üstünde çok mühim işlevleri bulunmaktadır.

Zeytinyağı, Kalp-damar hastalıklarında esas risk etkeni olan kolesterolün, damar tıkanıklığına yol açan “LDL” bileşenini azaltıcı rol oynarken, faydalı ve koruyucu olan “HDL” bileşenini değiştirmez. Bu özelliği ile kalp sağlığı yönünden en makul yağdır. Zeytinyağı, kan hücrelerinin kümeleşmesinde rol oynayan faktörlere karşı tesir göstererek kan damarlarında pıhtılaşma “risk”ini azaltmaktadır.

Zeytinyağı, Sıcak ve soğuk tüketildiğinde mide asitliğini azaltarak gastrit ya da düodenal ülserlere karşı koruyucu bir rol oynamaktadır.

Zeytinyağı, Safra salgısını canlandırıcı, safra kompozisyonunu düzenleyici ve safra kesesinin boşalmasını sağlayıcı özellikleri ile safra taşı oluşumunu azaltmakta ve taşların erimesine yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağı, Bağırsaklar doğrultusunda en iyi emilen yağdır ve bağırsaklardan geçişi düzenleyici özelliği vardır. Bütün yağlar arasında en dengeli kimyasal pozisyona sahip olmasından kemik mineralizasyonunun iyileşmesini sağlamakta ve normal kemik gelişimine yardımcı olmaktadır. Bu sektörün öncülerinden Olivesa, e ticaret sitesinde zeytinyağı sabunu, soğuk sıkım zeytinyağı ihtiyaçlarınıza online çozüm sunuyor.

Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı